
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Hand Chain Hoist, Series: LHH, 3 ton, 20 ft Lifting Height, 17-1/8 in Minimum Between Hooks, 1-9/16 in Hook Opening, 84 lb Pull to Lift, Mechanical Load Brake, 20-1/8 in L x 10 in W x 7-13/16 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 84 lb |
| Minimum Between Hooks | 17-1/8 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Hook Opening | 1-9/16 in |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | LHH |
| Dimensions | 20-1/8 in L x 10 in W x 7-13/16 in D |