
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Ratchet Lever Hoist, Series: LSB-B, 1-1/2 ton Load, 15 ft Lifting Height, 13 in Minimum Between Hooks, 1-9/16 in Hook Opening, 59 lb Pull to Lift, Steel Chain, 1 Reeving, Enclosed Screw and Disc Brake, 360 deg Rotating Handle, 14-31/32 x 16-7/32 x 6-5/8 in Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 59 lb |
| Minimum Between Hooks | 13 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Hook Opening | 1-9/16 in |
| Load Capacity | 1-1/2 ton |
| Series | LSB-B |
| Handle Type | 360 deg Rotating |
| Dimensions | 14-31/32 x 16-7/32 x 6-5/8 in |