
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
JET Chain Hoist, Standard Duty, Series: VCH, 1 ton, 20 ft Lifting Height, 12-1/16 in Minimum Between Hooks, 33 mm Hook Opening, 68 lb Pull to Lift, Dual Pawl Weston Brake, 5-3/4 in W x 5-1/2 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 68 lb |
| Minimum Between Hooks | 12-1/16 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Hook Opening | 33 mm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | VCH |
| Type | Standard Duty |
| Dimensions | 5-3/4 in W x 5-1/2 in D |