
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Single Reeving Small Frame, Series: EC Series, 1 ton, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 1 hp, 115/230 V AC, 16-7/8 in Headroom, 118 lb, White Enamel, 23-3/8 in L x 11-5/8 in W x 8 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/230 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | EC Series |
| Weight | 118 lb |
| Dimensions | 23-3/8 in L x 11-5/8 in W x 8 in H |