
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
JET Chain Hoist, Super Heavy Duty, Series: L-95, 2200 lb, 10 ft Lifting Height, 11-3/4 in Minimum Between Hooks, 1-11/16 in Hook Opening, 56 lb Pull to Lift, Dual Pawl/Disc Brake, 6-5/16 in W x 6-5/16 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 56 lb |
| Minimum Between Hooks | 11-3/4 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Hook Opening | 1-11/16 in |
| Load Capacity | 2200 lb |
| Series | L-95 |
| Type | Super Heavy Duty |
| Dimensions | 6-5/16 in W x 6-5/16 in D |