Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
McKissick Snatch Block, Series: 406 Champion, Wire Rope Cable, 3/4 to 7/8 in Maximum Cable, 15 ton Load, 8 in OD Sheave, Bronze Bushing Bearing, 8.12 in W x 13.19 in H Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| Sheave Outside Diameter | 8in |
| Maximum Cable Size | 3/4 to 7/8in |
| Cable Type | Wire Rope |
| Bearings | Bronze Bushing |
| Load Capacity | 15ton |
| Series | 406 Champion |
| Dimensions | 8.12 in W x 13.19 in H |