
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Triple Reeving Small Frame, Series: EC Series, 3 ton, 20 ft Lifting Height, 5 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 1 hp, 115/230 V AC, 23-1/4 in Headroom, 200 lb, White Enamel, 26-3/8 in L x 12 in W x 8 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/230 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 5 fpm |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | EC Series |
| Weight | 200 lb |
| Dimensions | 26-3/8 in L x 12 in W x 8 in H |