Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
McKissick Snatch Block, Series: 431 Super Champion, Wire Rope Cable, 1 to 1-1/4 in Maximum Cable, 25 ton Load, 18 in OD Sheave, Roller Bearing, 1051 mm H Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| Sheave Outside Diameter | 18in |
| Maximum Cable Size | 1 to 1-1/4in |
| Cable Type | Wire Rope |
| Bearings | Roller |
| Load Capacity | 25ton |
| Series | 431 Super Champion |
| Dimensions | 1051 mm H |