
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Single Reeving Large Frame, Series: EC Series, 2 ton, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 2 hp, 230/460 V AC, 23 in Headroom, 295 lb, White Enamel, 31-3/16 in L x 14-13/16 in W x 10-7/8 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 2 hp |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | EC Series |
| Weight | 295 lb |
| Dimensions | 31-3/16 in L x 14-13/16 in W x 10-7/8 in H |