
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Triple Reeving Large Frame, Series: EC Series, 5 ton, 15 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 3 hp, 230/460 V AC, 27-3/8 in Headroom, 393 lb, White Enamel, 31-3/16 in L x 14-13/16 in W x 10-7/8 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 3 hp |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 5 ton |
| Series | EC Series |
| Weight | 393 lb |
| Dimensions | 31-3/16 in L x 14-13/16 in W x 10-7/8 in H |