
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Crosby Anchor Shackle, Series: G-2130A, 2 ton Load, 1/2 in Size, 0.63 in Pin Diameter, Bolt Pin, 1-7/8 in Inner Length, 1.31 in Inner Width, 0.81 in Opening, 1.19 in Eye Outer, 3.29 in Overall Length, 2.8 in Overall Width, Forged Alloy Steel Body, Forged Alloy Steel Pin, Hot Dipped Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Forged Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1.19in |
| Inner Length | 1-7/8in |
| Inner Width | 1.31in |
| Opening Size | 0.81in |
| Overall Length | 3.29in |
| Pin Diameter | 0.63in |
| Pin Material | Forged Alloy Steel |
| Pin Type | Bolt |
| Overall Width | 2.8in |
| Series | G-2130A |