
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Wire Rope Hoist, Single Reeving Small Frame, Series: WRMT, 1 ton, 1/4 in, 50 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, AC Disc Type/Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 1 hp, 230/460 V AC, 2.1/4.2 A, 338 lb, 8-3/16 in H x 12-1/8 in W
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Lifting Height | 50 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | WRMT |
| Weight | 338 lb |
| Dimensions | 8-3/16 in H x 12-1/8 in W |