
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: SLC, 300 lb, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, DC Plus Regenerative Brake, 1/6 hp, 230 V AC, 11-1/16 in Headroom, 28 lb, White
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 1/6 hp |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 300 lb |
| Series | SLC |
| Weight | 28 lb |