
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Plain Push Trolley, Series: 84A, 16 ton, Fits Beam Flange Width: 6 to 8 in, Fits Beam Height: 18 to 24 in, 96 in Minimum Radius Curve, 13-1/2 in Wheel Tread Dia, Cast Iron Wheel, 14 in Headroom To Shaft, 15-1/4 in Headroom To Bail
| Specification | Value |
|---|---|
| Wheel Tread Diameter | 13-1/2 in |
| Wheel Material | Cast Iron |
| Minimum Radius Curve | 96 in |
| Headroom to Shaft | 14 in |
| Headroom to Bail | 15-1/4 in |
| Load Capacity | 16 ton |
| Series | 84A |