
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® ShopStar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, 600 lb, 6-1/2 ft, 20 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 11-15/16 in Minimum Between Hooks, 7/8 in Hook Opening, 1-Speed/NEMA 4 Control Station Control, Dual DC/Regenerative Brake, 1/6 hp, 115 V AC, 11-15/16 in Headroom, Orange, 9-27/32 in L x 5-15/16 in W x 4-1/16 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1/6 hp |
| Minimum Between Hooks | 11-15/16 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Hook Opening | 7/8 in |
| Load Capacity | 600 lb |
| Dimensions | 9-27/32 in L x 5-15/16 in W x 4-1/16 in D |