
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® ET Prostar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, 1000 lb, 60 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 12-1/8 in Minimum Between Hooks, DC Electro Mechanical/Double Brake, 1/6 hp, 230 V AC, 67 lb, Black
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 1/6 hp |
| Minimum Between Hooks | 12-1/8 in |
| Lifting Height | 60 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 1000 lb |
| Weight | 67 lb |