
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Valustar Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: Model WF, 0.5 ton, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 14-1/4 in Minimum Between Hooks, 1 in Hook Opening, 1-Speed Control, Caliper Type AC Brake, 115 V AC
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Minimum Between Hooks | 14-1/4 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Hook Opening | 1 in |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Series | Model WF |