
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Valustar Electric Chain Hoist, 2 ton, 5 ft, 20 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 22-1/2 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/NEMA 4 Pushbutton Control Pendant Control, AC/Regenerative Brake, 1 hp, 115 V AC, 12.3 A, 22-1/2 in Headroom, Orange, 20-3/16 in L x 12-11/16 in W x 7-5/8 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 22-1/2 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Dimensions | 20-3/16 in L x 12-11/16 in W x 7-5/8 in D |