
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, Series: Model E, 0.5 ton, 10 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 19-5/8 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 1-Speed Control, 1/4 hp, 115 V AC
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1/4 hp |
| Minimum Between Hooks | 19-5/8 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Series | Model E |