Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Clean Room Double Reeving, Series: Model H, 1 ton, 0.25 x 0.7445 in, 20 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 21.6 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 1/2 hp, 115 V AC, 7.2 A, 13-15/16 in Headroom, 73 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 21.6 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | Model H |
| Weight | 73 lb |