
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, 0.5 ton, 16-1/4 ft, 20 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 13-15/16 in Minimum Between Hooks, 1-Speed/Pushbutton Control Pendant Control, Dual AC/DC Brake, 1/2 hp, 115 V AC, 7.2 A, 13-15/16 in Headroom, 71 lb, Orange, 20-3/4 in L x 8-11/16 in W x 6-1/16 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 13-15/16 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Weight | 71 lb |
| Dimensions | 20-3/4 in L x 8-11/16 in W x 6-1/16 in D |