Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, Series: Model H, 1 ton, 0.25 x 0.7445 in, 15 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 21.6 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 1/2 hp, 230/460 V AC, 0.9/1.8 A, 18-9/16 in Headroom, 85 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Minimum Between Hooks | 21.6 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | Model H |
| Weight | 85 lb |