Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, Series: Model R2, 2 ton, 0.312 x 0.8583 in, 10 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 25.8 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 1 hp, 230 V AC, 3.4/5 A, 134 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Power Rating | 1 hp |
| Minimum Between Hooks | 25.8 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | Model R2 |
| Weight | 134 lb |