Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, Series: Model JJ2, 0.5 ton, 0.312 x 0.8583 in, 10 ft Lifting Height, 64 fpm Lift Speed, 18.1 in Minimum Between Hooks, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 2 hp, 460 V AC, 3.3/5.1 A, 15-1/8 in Headroom, 130 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 460 V AC |
| Power Rating | 2 hp |
| Minimum Between Hooks | 18.1 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 64 fpm |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Series | Model JJ2 |
| Weight | 130 lb |