
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, Series: 640, 0.75 ton Load, 10 ft Lifting Height, 10-3/4 in Minimum Between Hooks, 58 lb Pull to Lift, 21-1/4 in Lever Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Automatic/Weston Brake, Long Puller Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 58 lb |
| Minimum Between Hooks | 10-3/4 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lever Length | 21-1/4 in |
| Load Capacity | 0.75 ton |
| Series | 640 |
| Handle Type | Long Puller |