
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, Series: 653, 0.75 ton Load, 5 ft Lifting Height, 12-5/8 in Minimum Between Hooks, 33 lb Pull to Lift, 11 in Lever Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Weston Brake, Short Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 33 lb |
| Minimum Between Hooks | 12-5/8 in |
| Lifting Height | 5 ft |
| Lever Length | 11 in |
| Load Capacity | 0.75 ton |
| Series | 653 |
| Handle Type | Short |