
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, Series: 653, 1500 lb Load, 20 ft Lifting Height, 12-5/8 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 33 lb Pull to Lift, 11 in Lever Length, 20 ft Chain Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Dual Pawl Weston Brake, Rubberized Grip Handle, 5-15/16 in W Dimensions
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 33 lb |
| Minimum Between Hooks | 12-5/8 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lever Length | 11 in |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 1500 lb |
| Series | 653 |
| Handle Type | Rubberized Grip |
| Dimensions | 5-15/16 in W |