
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, Series: 653, 1.5 ton Load, 20 ft Lifting Height, 14-3/16 in Minimum Between Hooks, 51 lb Pull to Lift, 16-1/4 in Lever Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Weston Brake, Short Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 51 lb |
| Minimum Between Hooks | 14-3/16 in |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lever Length | 16-1/4 in |
| Load Capacity | 1.5 ton |
| Series | 653 |
| Handle Type | Short |