
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, Series: 653, 6 ton Load, 15 ft Lifting Height, 23-1/4 in Minimum Between Hooks, 77 lb Pull to Lift, 16-1/4 in Lever Length, Hardened Steel Chain, 2 Reeving, Weston Brake, Short Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 2 |
| Pull to Lift Rated Load | 77 lb |
| Minimum Between Hooks | 23-1/4 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lever Length | 16-1/4 in |
| Load Capacity | 6 ton |
| Series | 653 |
| Handle Type | Short |