
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Hand Chain Hoist, Single Reeved, Series: Hurricane 360, 1 ton, 15 ft Lifting Height, 14 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 54 lb Pull to Lift, Weston Brake, 6-3/16 in L x 6-7/8 in W x 6-1/8 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 54 lb |
| Minimum Between Hooks | 14 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | Hurricane 360 |
| Dimensions | 6-3/16 in L x 6-7/8 in W x 6-1/8 in D |