
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Hand Chain Hoist, Series: Hurricane 360, 2 ton, 10 ft Lifting Height, 15-9/16 in Minimum Between Hooks, 1-3/8 in Hook Opening, 74 lb Pull to Lift, Weston Brake, 7-3/16 in L x 8 in W x 7-5/8 in D
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 74 lb |
| Minimum Between Hooks | 15-9/16 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Hook Opening | 1-3/8 in |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | Hurricane 360 |
| Dimensions | 7-3/16 in L x 8 in W x 7-5/8 in D |