Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Western Wood Block, Regular, Series: N-21B, Manila Rope Cable, 1/2 in Maximum Cable, 1000 lb, 2-1/4 in Sheave Outside Dia, Bronze Bushing Bearing, 1 Grooves, 4 in
| Specification | Value |
|---|---|
| Sheave Outside Diameter | 2-1/4in |
| Maximum Cable Size | 1/2in |
| Cable Type | Manila Rope |
| Bearings | Bronze Bushing |
| Load Capacity | 1000lb |
| Series | N-21B |
| Type | Regular |
| Dimensions | 4in |