Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Western Steel Block, Standard, Series: HS-261B, Manila Rope Cable, 5/8 in Maximum Cable, 1200 lb, 3 in Sheave Outside Dia, Bronze Bushing Bearing, 1 Grooves, 5 in
| Specification | Value |
|---|---|
| Sheave Outside Diameter | 3in |
| Maximum Cable Size | 5/8in |
| Cable Type | Manila Rope |
| Bearings | Bronze Bushing |
| Load Capacity | 1200lb |
| Series | HS-261B |
| Type | Standard |
| Dimensions | 5in |