Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Western Steel Shell Block, Series: HS-302B, Manila Rope Cable, 1/2 in Maximum Cable, 1600 lb, 2-1/4 in Sheave Outside Dia, Self-Lubricating Bronze Bushing Bearing, 2 Grooves, 4 in
| Specification | Value |
|---|---|
| Sheave Outside Diameter | 2-1/4in |
| Maximum Cable Size | 1/2in |
| Cable Type | Manila Rope |
| Bearings | Self-Lubricating Bronze Bushing |
| Load Capacity | 1600lb |
| Series | HS-302B |
| Dimensions | 4in |