
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lever Chain Hoist, 1.5 ton Load, 10 ft Lifting Height, 14-3/4 in Minimum Between Hooks, 55 lb Pull to Lift, 16-3/4 in Lever Length, 10 ft Chain Length, Hardened Steel Chain, 1 Reeving, Sealed Automatic with Two Holding Pawl Brake, Short Puller Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 55 lb |
| Minimum Between Hooks | 14-3/4 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lever Length | 16-3/4 in |
| Load Capacity | 1.5 ton |
| Handle Type | Short Puller |