
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Single Reeving, Series: Model RRS, 2 ton, 10 ft Lifting Height, 16 fpm Lift Speed, 24.83 in Minimum Between Hooks, 1-1/2 in Hook Opening, 1-Speed Control, Heavy Duty DC Brake, 2 hp, 575 V AC, 156 lb
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 575 V AC |
| Power Rating | 2 hp |
| Minimum Between Hooks | 24.83 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 16 fpm |
| Hook Opening | 1-1/2 in |
| Load Capacity | 2 ton |
| Series | Model RRS |
| Weight | 156 lb |