
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Budgit® Hoists Air Chain Hoist, Compact Single Reeve, Series: 600, 300 lb, Hook Suspension, 10 ft Lifting Height, 31 fpm Lift Speed, 10-7/8 in Minimum Between Hooks, 1 in Hook Opening, Pendant Throttle Control, 34 scfm, 90 psi Air, 3/8 in NPTF Air Inlet, 1/2 in Hose, 5-1/16 in H x 6-9/16 in W
| Specification | Value |
|---|---|
| Suspension Type | Hook |
| Minimum Between Hooks | 10-7/8 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 31 fpm |
| Hose Size | 1/2 in |
| Hook Opening | 1 in |
| Load Capacity | 300 lb |
| Series | 600 |
| Dimensions | 5-1/16 in H x 6-9/16 in W |