
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Lodestar® Electric Chain Hoist, Double Reeving, Series: Model RRT, 3 ton, 15 ft Lifting Height, 11 fpm Lift Speed, 29-9/16 in Minimum Between Hooks, 1-5/16 in Hook Opening, 1-Speed Control, 2 hp, 230/460 V AC, 30-1/8 in Headroom
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 230/460 V AC |
| Power Rating | 2 hp |
| Minimum Between Hooks | 29-9/16 in |
| Lifting Height | 15 ft |
| Lift Speed | 11 fpm |
| Hook Opening | 1-5/16 in |
| Load Capacity | 3 ton |
| Series | Model RRT |