
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Bandit Ratchet Lever Chain Hoist, 0.75 ton, 10 ft Lifting Height, 12-7/8 in Minimum Between Hooks, 1-1/8 in Hook Opening, 45 lb Pull to Lift, 9-5/8 in Lever Length, 10 ft Chain Length, 1 Reeving, Weston Brake
| Specification | Value |
|---|---|
| Reeving | 1 |
| Pull to Lift Rated Load | 45 lb |
| Minimum Between Hooks | 12-7/8 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lever Length | 9-5/8 in |
| Hook Opening | 1-1/8 in |
| Load Capacity | 0.75 ton |