
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Bandit Ratchet Lever Hoist, 3 ton Load, 10 ft Lifting Height, 17-1/2 in Minimum Between Hooks, 1.56 in Hook Opening, 73 lb Pull to Lift, 9-5/8 in Lever Length, Chromate Chain, Weston Brake, 360 deg Rotating Handle
| Specification | Value |
|---|---|
| Pull to Lift Rated Load | 73 lb |
| Minimum Between Hooks | 17-1/2 in |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lever Length | 9-5/8 in |
| Hook Opening | 1.56 in |
| Load Capacity | 3 ton |
| Handle Type | 360 deg Rotating |