
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Parallel Mount Small Frame, Series: ECGT, 0.5 ton, 20 ft Lifting Height, 9 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 1/4 hp, 115/230/460 V AC, 17-1/4 in Headroom, 151 lb, Red, 23-3/8 in L x 11-5/8 in W x 8 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/230/460 V AC |
| Power Rating | 1/4 hp |
| Lifting Height | 20 ft |
| Lift Speed | 9 fpm |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Series | ECGT |
| Weight | 151 lb |
| Dimensions | 23-3/8 in L x 11-5/8 in W x 8 in H |