
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
Coffing® Hoists Electric Chain Hoist, Parallel Mount Small Frame, Series: ECMT, 1 ton, 10 ft Lifting Height, 8 fpm Lift Speed, 1-Speed Control, Multiple Disc Motor/Mechanical Load Brake, 1/2 hp, 115/230/460 V AC, 18-5/8 in Headroom, 196 lb, Red, 23-3/8 in L x 11-5/8 in W x 8 in H
| Specification | Value |
|---|---|
| Voltage Rating | 115/230/460 V AC |
| Power Rating | 1/2 hp |
| Lifting Height | 10 ft |
| Lift Speed | 8 fpm |
| Load Capacity | 1 ton |
| Series | ECMT |
| Weight | 196 lb |
| Dimensions | 23-3/8 in L x 11-5/8 in W x 8 in H |