
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Trawling Chain Shackle, 13000 lb, 3/4 in, 0.88 in Pin Dia, Hex Head Bolt Pin, 2.38 in Inner Length, 1-1/4 in Opening, 1.89 in Eye Outer Size, 4.53 in Overall Length, 3.13 in Overall Width, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1.89 in |
| Inner Length | 2.38 in |
| Opening Size | 1-1/4 in |
| Overall Length | 4.53 in |
| Pin Diameter | 0.88 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Hex Head Bolt |
| Overall Width | 3.13 in |
| Load Capacity | 13000 lb |
| Finish | Orange Powder Coated |