
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 14 ton Load, 1-1/4 in Size, 1.38 in Pin Diameter, Round Pin, 3.94 in Inner Length, 2.03 in Opening, 3.13 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3.13 in |
| Inner Length | 3.94 in |
| Opening Size | 2.03 in |
| Pin Diameter | 1.38 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Round |
| Load Capacity | 14 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |