
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Chain Shackle, Super Strong, 20 ton Load, 1-1/2 in Size, 1.63 in Pin Diameter, Round Pin, 4.88 in Inner Length, 2.38 in Opening, 3.57 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3.57 in |
| Inner Length | 4.88 in |
| Opening Size | 2.38 in |
| Pin Diameter | 1.63 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Round |
| Load Capacity | 20 ton |
| Finish | Galvanized |