
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 0.5 ton Load, 3/16 in Size, 1/4 in Pin Diameter, Screw Pin, 7/8 in Inner Length, 0.562 in Inner Width, 3/8 in Opening, 5/8 in Eye Outer, Carbon Steel Body, Alloy Steel Pin, Galvanized
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Eye Outer Size | 5/8 in |
| Inner Length | 7/8 in |
| Inner Width | 0.562 in |
| Opening Size | 3/8 in |
| Pin Diameter | 1/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 0.5 ton |
| Finish | Galvanized |