
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 2 ton Load, 7/16 in Size, 1/2 in Pin Diameter, Screw Pin, 1.69 in Inner Length, 1.19 in Inner Width, 0.72 in Opening, 1.15 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1.15 in |
| Inner Length | 1.69 in |
| Inner Width | 1.19 in |
| Opening Size | 0.72 in |
| Pin Diameter | 1/2 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 2 ton |
| Finish | Self-Colored |