
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 35 ton Load, 2 in Size, 2-1/4 in Pin Diameter, Screw Pin, 7-3/4 in Inner Length, 5-1/4 in Inner Width, 3-1/4 in Opening, 5-1/4 in Eye Outer, Carbon Steel Body, Alloy Steel Pin, Orange Powder Coated
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Carbon Steel |
| Eye Outer Size | 5-1/4 in |
| Inner Length | 7-3/4 in |
| Inner Width | 5-1/4 in |
| Opening Size | 3-1/4 in |
| Pin Diameter | 2-1/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 35 ton |
| Finish | Orange Powder Coated |