
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Anchor Shackle, Super Strong, 17 ton Load, 1-3/8 in Size, 1-1/2 in Pin Diameter, Screw Pin, 5.19 in Inner Length, 3-1/4 in Inner Width, 2-1/4 in Opening, 3-1/4 in Eye Outer, Micro Alloy Steel Body, Micro Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Micro Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 3-1/4 in |
| Inner Length | 5.19 in |
| Inner Width | 3-1/4 in |
| Opening Size | 2-1/4 in |
| Pin Diameter | 1-1/2 in |
| Pin Material | Micro Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 17 ton |
| Finish | Self-Colored |