
Translation missing: en.accessibility.tabbed_content_title
Product Description
CM® Long Reach Shackle, 7000 lb, 5/8 in, 3/4 in Pin Dia, Screw Pin, 4 in Inner Length, 2-1/4 in Opening, 1.57 in Eye Outer Size, Alloy Steel Body, Alloy Steel Pin, Self-Colored
| Specification | Value |
|---|---|
| Body Material | Alloy Steel |
| Eye Outer Size | 1.57 in |
| Inner Length | 4 in |
| Opening Size | 2-1/4 in |
| Pin Diameter | 3/4 in |
| Pin Material | Alloy Steel |
| Pin Type | Screw |
| Load Capacity | 7000 lb |
| Finish | Self-Colored |